Jak chronić rośliny w lecie i zimie?

Najwyższej jakości usługi remontowe

Jak chronić rośliny w lecie i zimie?

 

Ostre lato, bądź sroga zima to wrogowie roślin uprawianych na zewnątrz. Zbyt ekstremalne temperatury i warunki mogą przyczynić się do zniszczenia roślin, znacząco uszczuplając zbierane plony. Dla ochrony roślin w zmiennych warunkach pogodowych opracowane zostały wspierające ich rozwój rozwiązania. 

Folie chroniące ogrody i pola

folie tunelowe ogrodniczeDo środków ochrony roślin można zaliczyć kilka czynności. Najczęściej stosowanym jest sadzenie roślin w szklarni, chroniącej od wiatru, śniegu i szkodników. Rośliny rosnące na otwartej przestrzeni trzeba chronić innymi sposobami. Młode rośliny i te rosnące nisko przy ziemi są bardzo narażone na ujemne temperatury. Chronić można je wykonując kartonowe, bądź plastikowe ochraniacze na kształt stożków. Chwilowym rozwiązaniem mogą okazać się plastikowe butelki bez dna. Na większe powierzchnie często stosowane są specjalne folie tunelowe ogrodnicze. Wykonane są one najczęściej z polietylenu, który przepuszcza światło, a to które przechodzi przez folię się rozprasza, zapewniając równomierne naświetlenie dla każdej sadzonki. Stosowane mogą być w każdej porze roku i przez wiele sezonów, zimą chroniąc od przemrożenia. Stanowią także ochronę przed wiatrem i insektami. Dzięki folii temperatura w środku notuje mniejsze amplitudy. Specjalne techniki montażu i nachylenia folii wspomagają system skraplania się pary wodnej, która tworzy barierę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a odpowiednio dobrany kąt pozwala na rozprowadzenie wody po ściankach folii, która nie skapuje na rośliny, co może zwiększyć podatność na rozwój grzybów i chorób roślin. Do innych sposobów chroniących rośliny należy ich przysypanie warstwą słomy wymieszanej z organicznymi ścinkami innych roślin, która tworzy pierzynę chroniącą rośliny, korzenie i glebę z najbliższego otoczenia rośliny przed zimnem, bądź wysuszeniem promieniami słonecznymi. Latem należy nawadniać rośliny wczesnym rankiem, gdy ziemia nie zdążyła się jeszcze nagrzać, bądź nocą, gdy parowanie z ziemi będzie mniejsze. Podlewanie roślin w pełnym słońcu może przyczynić się do ich zniszczenia, bądź minie się z celem, gdyż woda zdąży wyparować zanim wsiąknie do korzeni, lub oparzy rośliny powodując ich zmizernienie. Rośliny można także hartować, stopniowo przyzwyczajając je do zmian temperatur.

Chcąc zadbać o piękny ogród i kondycję roślin należy zaopatrzyć się w środki chroniące uprawy zimą i latem. Okres wiosenny to również bardzo ważny etap w rozwoju roślin, pierwsze ciepłe dni i nocne przymrozki mogą okazać się wyrokiem dla niezabezpieczonych młodych roślin i świeżych pączków.