Nawozy tlenkowe i z węglanem wapnia

Najwyższej jakości usługi remontowe

Nawozy tlenkowe i z węglanem wapnia

Wielu rolników ma problem z nieprawidłowo wzrastającymi roślinami uprawnymi. Na samym początku diagnozowania tego problemu należy zabrać się za sprawdzenie pH gleby czyli jej odczynu. Okazuje się bowiem, że zbyt kwaśna gleba nie wpływa pozytywnie na wzrost roślin. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że środowisko kwasowe wywołuje u roślin problemy z pobieraniem wody, a także sprawia, że nie są one pobrać składników pokarmowych w dostatecznych ilościach.

Zalety stosowania nawozów wapiennych tlenkowych

nawozy wapienneCo za tym idzie, rośliny nie rosną prawidłowo, a plony są niewielkie. Oprócz tego należy też przypomnieć, że wapń również jest jednym ze składników pokarmowych, które są pobierane przez rośliny. Jeśli tego pierwiastka brakuje w glebie, zaczynają się problemy. Niedobór wapnia w glebie skutkuje tym, że zachwiane zostają procesy fizjologiczne wielu roślin. Jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości wapnia, to rośliny są po prostu słabsze. Zdarza się nawet, że nie przechodzą one w kolejne formy rozwojowe. Przykładem może być brak zawiązywania się owoców na skutek niedoboru wapnia w glebie. Jeśli mówimy o roślinach uprawnych, które są jadalne, to niestety ale to wszystko skutkuje obniżeniem plonów. Właśnie dlatego wielu rolników posiada w zanadrzu nawozy wapniowe, by w odpowiedni sposób przygotować glebę pod uprawę. Zanim jednak zdecydujemy się na wysypanie wapna na pole, musimy zmierzyć pH gleby. Tylko w ten sposób przekonamy się, czy rzeczywiście niedobór wapnia jest w ogóle problemem. Jeśli pH gleby będzie kwaśne, to na pewno warto przeprowadzić wapnowanie. Takie nawozy wapienne dostępne są w wielu sklepach – także w tych internetowych. Istnieją dwa główne rodzaje nawozów wapniowych. Przede wszystkim możemy kupić nawozy wapniowe tlenkowe. Drugim rodzajem są nawozy wapienne węglanowe. Te pierwsze sprawdzają się idealnie w przypadku gleb ciężkich. Stosuje się tu specjalne wapno palone. Nie jest to więc standardowe wapno w postaci węglanu wapnia. Wapno palone pozyskuje się, prażąc w odpowiedni sposób węgiel kamienny. Na pewno nawozy tlenkowe mają bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest to, że działają naprawdę szybko.

To dzięki temu, że związek ten jest niesamowicie reaktywny. Wapno palone można rozpuścić w wodzie w krótkim czasie. Sam nawóz poza doprowadzeniem do zmiany pH gleby na wyższe, sprawia również, że struktura gleby zmienia się – jest zdecydowanie lepsza. Ciekawe jest również to, że nawozy wapienne tlenkowe są w stanie neutralizować jony metali ciężkich, które też mogą znajdować się w glebie.