piwniczka na wina

Najwyższej jakości usługi remontowe

piwniczka na wina

Wino to jedno z najbardziej popularnych napoi alkoholowych. Pite w rozsądnych ilościach nie tylko podkreśla walory smakowe potraw ale również może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wszystkim moim spotkaniom z przyjaciółmi towarzyszy kilka butelek dobrego wina, często przywożonego z licznych podróży z najbardziej niezwykłych zakątków świata.

Ogrodowa piwniczka – idealna do przechowywania wina

piwniczka na winaBudowa domu moich przyjaciół trwała długo i zdawało się, że nie skończy się nigdy. Kiedy ostatnie prace wykończeniowe dobiegły końca przyszedł czas na ogród. Na samym środku dość rozległego terenu leżała całkiem spora góra ziemi, która już zdążyła porosnąć trawą. Przy którymś kolejnym weekendowym grillu,  kiedy przy wybornym winie zastanawialiśmy się wspólnie jak mógłby wyglądać ogród, ktoś wpadł na pomysł praktycznego wykorzystania pagórka. Z racji naszego uwielbienia dla spożywanego właśnie trunku piwniczka na wina nikogo specjalnie nie zaskoczyła a nawet dziwiliśmy się, że wcześniej nikt na to nie wpadł. Obecna lokalizacja góry ziemi nie była najlepszym miejscem na piwniczkę więc właściciel domu, zdolny architekt, projektując ogród zlokalizował ją w głębi ogrodu, w zacienionej części, w okolicy starej winorośli w nadziei, że ta zechce po jakimś czasie rozgościć się na dachu piwniczki. Wybudowanie samej piwniczki nie stanowiło większego problemu. Wykopanie dołu na głębokość dwóch metrów, o szerokości dwóch i długości trzech metrów nie stanowiło większego problemu. Sporo czasu natomiast zajęło odpowiednie zabezpieczenie przed osuwająca się ziemią oraz zadaszenie piwniczki. Po wykończeniu ścian i drzwi w środku stanęły drewniane półki na wino i piękny, stary, drewniany stolik. Na suficie zawisła stylowa lampa w postaci przeźroczystej, podłużnej żarówki ledowej, która wspaniale wpisała się w klimat piwniczki. Zgodnie z wszelkimi prawidłami, wejście znajdowało się od strony północnej i składały się na nie solidne drewniane drzwi i kamienne schodki. Wewnątrz został zainstalowany nowoczesny higrometr kontrolujący temperaturę i wilgotność powietrza. Huczne otwarcie piwniczki nastąpiło wczesną jesienią a pierwsze butelki, które do trafiły przyjechały z winnic na Węgrzech i w Portugalii.

Piwniczka od kliku lat sprawuje się doskonale. Przyjaciel nauczył się trudnego fachu przechowywania wina a zarażony pasją od właścicieli odwiedzanych winnic rozpoczął własną produkcję, której produkty są coraz lepszej jakości. Zbudowana wspólnymi siłami piwniczka, z racji powiększającej się liczbie leżakujących w niej butelek będzie musiała wkrótce ulec przebudowie.