Wykorzystanie dzianiny dresowej na co dzień

Najwyższej jakości usługi remontowe

Wykorzystanie dzianiny dresowej na co dzień

Materiał dzianinowy z reguły kojarzy się nam z ciepłymi dodatkami, takimi jak szaliki, czapki i rękawiczki. Ciekawe jest, że obecnie dzianina to materiał, który jest wykorzystywany do szycia odzieży, a nawet bielizny i chętnie jest noszony na co dzień. Warto poznać ten materiał, aby nauczyć się go wykorzystywać w codziennym życiu i tym bardziej, jeśli postanowimy zająć się szyciem ubrań. Wyróżniamy różne typy dzianiny, a niniejszym artykule chciałabym przedstawić cechy dzianiny dresowej. 

Dzianiny dresowe – cechy i wykorzystanie 

dzianina dresowaWarto poznać pochodzenie i skład materiału ubrań, które nosimy na co dzień. Warto, ponieważ odpowiednia jakość odzieży to również dbałość o naszą skórę, a także o ekologię. Dzianina dresowa to rodzaj elastycznego i oddychającego materiału, który z reguły nosimy w postaci dresowych spodni, bluz, dodatków, czy też bielizny. Wyróżniamy dwa rodzaje dzianiny dresowej – dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, inaczej zwaną pętelkową. Pierwszy rodzaj jest wykorzystywany do ciepłych ubrań, bowiem pod spodem zawiera drobny, ale ciepły meszek (baja dresowa). Dzianina pętelkowa, zgodnie ze swoją nazwą, zawiera pętelki po lewej stronie i jest to rodzaj materiału, który wykorzystywany jest do produkcji wielu ubrań codziennego użytku – bluzek, sukienek, tunik – to co jest ogromną zaletą tej dzianiny, to odporność na gniecenie. Dzianina dresowa nie zawsze cechuje się tym samym składem – bardzo często odzież jest szyta z domieszkami wielu innych materiałów. Dlatego też warto sprawdzać skład ubrań na metkach, bowiem dzianina dresowa z domieszką poliestru już nie będzie posiadała tak ważnej cechy, jaką jest przepuszczalność powietrza. Za to odzież z dodatkiem tego rodzaju włókien sztucznych będzie cechowała większa elastyczność. To, jakiego materiału potrzebujemy również będzie związane z jego gramaturą. Większa ilość wykorzystanej dzianiny na metr kwadratowy materiału da efekt grubszego, cieplejszego ubrania. Z kolei delikatna i miękka dzianina której potrzebujemy na lekką bluzkę będzie cechowała się niższą gramaturą. 

Znajomość materiałów i ich domieszek jest niezwykle istotna, bowiem jeśli zdecydujemy się na samodzielne szycie ubrań, musimy znać cechy i właściwości tkanin, z których będziemy korzystać. Jest to również istotne z punktu widzenia konsumenta sklepów odzieżowych, bowiem zakup ubrania złożonych z konkretnych materiałów da nam pewność, że dany ciuch będzie spełniał nasze oczekiwania pod względem elastyczności, przepuszczalności lub innych właściwości.