Wytrzymałość kół pasowych

Najwyższej jakości usługi remontowe

Wytrzymałość kół pasowych

 

Koła pasowe to element maszyn stosowany do przekazywania energii kinetycznej z  jednostki napędowej na osprzęt układu za pośrednictwem pasków klinowych. Występuje najczęściej w formie koła umieszczonego na wale silnika lub wałach urządzeń odbierających energie. Jego krawędzie są odpowiednio wyprofilowane, w celu stabilnego utrzymania pasków klinowych. Znajduje zastosowanie zarówno w samochodach osobowych jak i w maszynach przemysłowych.

Zastosowanie wytrzymałych kół pasowych w maszynach

wytrzymałe koło pasoweDuża moc generowana przez silnik musi zostać w jakiś sposób przekazana na urządzenia, które z tej mocy korzystają. Na  przykład w samochodach wał napędowy przekazuje siłę uzyskaną ze spalania paliwa za pośrednictwem kół zębatych na koła. Niektóre osprzęty umieszczone ze względów praktycznych w pewnej odległości od silnika muszą zostać zasilone w nieco inny sposób, gdyż koła zębate w takiej odległości byłyby niepraktyczne i zbytnio rozbudowałyby całą maszynę. Dlatego w takim przypadku stosuje się na tych urządzeniach koła pasowe połączone za pomocą pasków z kołem pasowym silnika. Silnik przekazuje za pomocą takiego mechanizmu i stosując wytrzymałe koło pasowe swój moment obrotowy na bliźniaczy mechanizm w urządzeniu odbiorczym. W ten sposób w samochodach osobowych są napędzane na przykład pompa wody, sprężarka klimatyzacji, pompa wspomagania czy nawet alternator. Oczywiście ograniczenie zastosowania kół pasowych tylko do motoryzacji jest błędem, również w przemyśle ten mechanizm jest stosowany na szeroką skalę. Linie produkcyjne wyposażone w rozmaite urządzenia służące przebiegowi produkcji również są napędzane w taki sposób. W tym przypadku najczęściej występuje taki sprzęt jak przekładnie mechaniczne, które mają za zadanie poruszać znacznie większymi elementami, niemogącymi być napędzanymi bezpośrednio z silnika lub przez pasek klinowy. Dodatkową zaletą paska jest bezpieczeństwo urządzeń, wszystko za sprawą tego, że pasek klinowy jest najsłabszym elementem połączenia i dlatego w razie awarii to z reguły on ulega zerwaniu. Dzięki tej właściwości unikamy kosztów związanych z awarią urządzeń i w razie jakiegoś problemu wystarczy naprawić awarie i wymienić pasek, którego koszt jest znikomy.

Zalety stosowania pasków klinowych są dość znaczne. Oczywiście należy to robić tylko w uzasadnionych sytuacjach konstrukcyjnych, gdyż nie wszędzie jego użycie jest pożądane ani opłacalne. Nie zmienia to faktu, że koła pasowe są elementami, które na stałe wpasowały się w dziedzinę jaką jest mechanika, i każdy szanujący się inżynier powinien wiedzieć o nich jak najwięcej.