Zawór grzybkowy w instalacjach domowych

Najwyższej jakości usługi remontowe

Zawór grzybkowy w instalacjach domowych

Niezawodność instalacji wodnych w naszych domach to sprawa priorytetowa. Z reguły inwestorzy zakładają, że rury i osprzęt wytrzymają przez cały okres eksploatacji domu. Nie zawsze idzie to w parze z doborem odpowiednich urządzeń i inwestorzy zakładają kiepskiej jakości produkty licząc na to, że wytrzymają one pięćdziesiąt lat eksploatacji budynku. Niestety nie tędy idzie droga i trzeba się poważnie zastanowić nad takim wyborem, aby nie mieć zawodu w przyszłości.

Wybór odpowiedniego zaworu grzybkowego w instalacjach

zawory grzybkoweWażnym elementem domowej instalacji wodnej są zawory. To one zamykają i regulują przepływ wody w naszym domu. Tak naprawdę podstawowa instalacja wodna w naszym domu składa się tylko i wyłącznie z rur i zaworów, i to zapewniają dopływ do innych urządzeń takich jak baterie zlewozmywakowe, pralki czy zmywarki. Dobór odpowiedniego zaworu zależy od miejsca jego umiejscowienia, a także funkcji jakie muszą spełniać. Najczęściej używanymi zaworami są zawory grzybkowe, o których chciałbym w skrócie opowiedzieć. Jest to zawór bardzo niezawodny i dlatego wykorzystuje się go przede wszystkim jako zawór główny odcinający przyłącze wodne do naszego domu. Dzięki jego budowie jest uznawany za bezpieczny i rzadko kiedy trzeba go wymieniać. Jego solidna budowa zapewnia, że nie pęknie na mrozie tak samo jak zawory kulowe i dodatkowo bardzo prosto się go zamyka. Do zamknięcia zaworu grzybkowego wystarczy go tylko zakręcić tak samo jak śrubę, aby nie przepuszczał wody. W instalacjach stosuje się dwa rodzaje zaworów grzybkowych. Jedne do wody zimnej z gumowymi uszczelkami i drugie do wody gorącej z uszczelkami mosiężnymi lub miedzianymi typu metal do metalu. Jest to spowodowane tym, że gumowe uszczelki mogą nie wytrzymać długotrwałego kontaktu z gorącą wodą i należałoby je wymienić. Ostatnim nowoczesnym wynalazkiem związanym z zaworami grzybkowymi jest wykorzystanie go w charakterze zaworu bezpieczeństwa. Jego konstrukcja wówczas zostaje zmodernizowana o dodatkowy silniczek elektryczny przymocowany do trzpienia, który jest połączony z czujnikiem poziomu wody zamocowanym przy podłodze. Jeśli czujnik wykryje wyciek i zacznie nam zalewać podłogę, nastąpi automatyczne odcięcie zasilania wodą do naszego domu.

Mnogość funkcji zaworów grzybkowych sprawia, że nadają się także do innych miejsc w naszym domu i na pewno świetnie się tam sprawdzą, jednak ze względów ekonomicznych w mniej istotnych częściach instalacji używa się innych tańszych zaworów. Czy jest to dobre podejście? Trzeba ocenić to indywidualnie, jeśli jednak chcemy dobrze wykorzystać nadmiar gotówki lepiej zainwestować w zawory typu grzybek.