Prawidłowy transport motocykla

Najwyższej jakości usługi remontowe

Prawidłowy transport motocykla

Transport motocykla jest dużo bardziej skomplikowany, niż transport samochodu? Dzieje się tak z prostego powodu, a mianowicie z powodu innej budowy motocykla. Samochód który posiada cztery koła stabilniej trzyma się na lawecie. Motocykl ma tylko dwa koła, więc trzeba go dużo lepiej zabezpieczyć w czasie transportu, ponieważ podczas drogi może się przewrócić. Jeśli motocykl się przewróci na lawecie lub z niej spadnie, to skutki będzie dużo bardziej opłakane, niż w przypadku czterokołowego pojazdu.

Jak przewozić motocykl?

przewóz motocykliOsoby które jeżdżą na motocyklach torowych doskonale wiedzą o tym jak często trzeba transportować motocykl na lawecie. Motocykl trzeba transportować na lawecie także w przypadku zakupu daleko od miejsca zamieszkania, na przykład gdy kupujemy motocykl za granicą. Trasa sięgająca kilku tysięcy kilometrów motocyklem klasy super sport delikatnie mówiąc nie będzie z byt przyjemna. Przewóz motocykli powinniśmy zacząć od zakupu lub wynajęcia lawety, która będzie przystosowana do przewozu jednośladów. Taka laweta znacznie różni się budową od lawety przeznaczonej do transportu samochodów. Na przodzie lawety znajduje się uchwyt w którym mocujemy przednie koło motocykla. Po zamontowaniu koła w tym uchwycie motocykl stoi dość stabilnie, ale nie należy polegać tylko i wyłącznie na tym jednym uchwycie, zwłaszcza gdy mamy do przebycia wiele kilometrów. Nigdy nie wiemy co nas spotka podczas drogi. Awaryjne hamowanie może skutkować wywróceniem się motocykla na lawecie. Dlatego dobrze jest spiąć motocykl pasami transportowymi. Musimy to zrobić równomiernie po obu stronach motocykla, tylko wtedy pasy będą spełniać swoją funkcję w należyty sposób. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zabezpieczyć motocykl podczas transportu, to możemy także tylne koło umocować w podobnym uchwycie do tego, w którym umocowane jest koło przednie. Dużą rolę odgrywa także miejsce w którym umieścimy motocykl na lawecie. Ciężar musi być rozłożony równomiernie, więc jeśli przewozimy tylko jeden motocykl to najlepiej umieścić go na środku lawety.

Jak już wcześniej wspominałem, do transportu motocykla musimy wynająć lub kupić przystosowaną odpowiednio lawetę. Jeśli taki transport przerasta nasze możliwości lub nie mamy odpowiedniej kategorii parwo jazdy, aby jeździć lawetą, to możemy skorzystać z usług firmy transportowej. Kwota jaką musimy przeznaczyć na taki transport uzależniona jest od dwóch czynników, a mianowicie od ilości motocykli, które chcemy gdzieś przewieźć, a także od ilości kilometrów do przebycia.